четвер, 3 квітня 2014 р.

Сучасна молодь вкрай неграмотна в питанні здорового способу життя.

Процес гуманізації сучасного суспільства потребує виявлення можливих умов, шляхів, механізмів соціально-виховної роботи з молоддю. Нове покоління незалежної України виросло в умовах становлення ринкової економіки. Воно суттєво відрізняється від попередніх і має свої цінності та пріоритети, з якими потрібно рахуватися. 

Організація дозвілля є одним із важливих завдань на шляху соціалізації молоді, адже діяльність, якій присвячено вільний час, конструктивно впливає на формування особистісних якостей: інтелектуальних, моральних, культурних, на фізичний розвиток молодого покоління. Молодь вкрай неграмотна в питанні здорового способу життя. Наркоманія, паління, вживання алкоголю, токсикоманія – часто це вбачається кращим дозвіллям серед певної частини юнаків та дівчат. 
Роботу по формуванню здорового способу життя слід розвивати і вдосконалювати відповідно до вимог, що ставить перед нами сьогодення. Враховуючи вищевикладене, стало зрозумілим, що є нагальна потреба у створенні комплексної моделі, спрямованої на поліпшення здоров’я дітей та молоді України

Як свідчить світовий досвід, головним чинником, котрий найбільше зумовлює стан здоров’я, є спосіб життя, який ведуть діти і молодь. І перспектива поліпшення громадського здоров’я найбільше пов’язана з системною діяльністю щодо формування здорового способу життя населення. Формування здорового способу життя є набагато ефективнішою й економічно доцільнішою стратегією, ніж постійне збільшення витрат на лікування наслідків нездорового способу життя, яке не забезпечує бажаного результату. 
Здоров'я – поняття багатопланове. Це не лише відсутність хвороб, але й високий рівень пристосування, благополуччя, комфортне психологічне самопочуття, толерантні соціальні відносини. На сучасному етапі виділяють такі складові здоров'я людини: духовне, соціальне, психологічне, інтелектуальне, емоційне, фізичне й особисте. Всі аспекти здоров'я людини однаково важливі й розглядаються у взаємозв'язку. 
Фізичне здоров'я людини  це такий стан організму, коли показники основних систем перебувають в межах фізіологічної норми і адекватно змінюються під час взаємодії людини з довкіллям. Інтелектуальне здоров'я охоплює норму структурно-функціонального базису інтелекту, який виявляється в нормальному рішенні різноманітних завдань вербально-логічної та логічно-алгоритмічної взаємодії з оточуючим середовищем. 
Емоційне здоров'я  це уміння управляти своїми переживаннями, а психічне здоров'я визначається за показниками ставлення до себе, друзів і до потреб життя. 
Соціальне здоров'я  повага до духовних цінностей своєї сім'ї, свого народу, всього Людства. 
Здоров'я особистості  це самовдосконалення і саморозвиток, самооцінка і свобода, здатність бути особистістю. Здоров'я дітей основа розвитку держави. Тому саме медичні аспекти збереження здоров'я мають істотно більше значення в дитинстві, ніж у подальших вікових групах. А негативні тенденції істотно впливають на ефективність навчально-виховного процесу . Більш того, питання здоров'я населення України в даний час трансформувалися у проблему, яка загрожує національній безпеці держави. Тому в даний час заклик: «Щоб вижити, Світ повинен встановити здоровий спосіб життя!» – став напрочуд актуальним. 
Здоровим бути модно, стильно і красиво!
Процес виховання свідомого ставлення молоді до власного здоров'я, здоров'я інших людей здійснюється шляхом передачі знань і формування умінь і навичок зміцнення та збереження здоров'я, виконання практичних дій здорового способу життя. 
Головною метою є формування свідомого ставлення до особистого здоров'я, навколишнього середовища і здоров'я інших людей. Реалізація даного напрямку передбачає: 
1).підтримку створення молодіжних громадських центрів, молодіжних програм та ініціатив, розширення висвітлення їх діяльності через засоби масової інформації; 
2).створення економічних і організаційних умов для розвитку молодіжних об'єднань, рухів і суспільно значимих ініціатив і програм; 
3).розробку й реалізацію заходів інформаційного, науково-методичного забезпечення діяльності молодіжних громадських об'єднань; 
4).залучення молоді до обговорення окремих проектів нормативних правових актів з питань, що безпосередньо стосуються інтересів молодих громадян. 

Слід пам'ятати, що будь-яка робота щодо пропаганди здорового способу життя направлена на вирішення важливої задачі, основна мета якої – збереження майбутнього нації!

Здоров'я - відмова від шкідливих звичок!

Відмова від шкідливих звичок

Перш за все необхідно зазначити, що в ідеальному випадку здоровий спосіб життя передбачає не відмова від шкідливих звичок, але початкове їх відсутність. Якщо ж з якихось причин вони вже є у людини, то необхідно вжити всіх заходів, щоб звільнити даного індивіда від настільки згубних для нього самого пристрастей.
До шкідливих звичок перш за все відносять вживання алкоголю і тютюнопаління, причому в літературі куріння представляється як більш поширена звичка, а отже і як більше зло для людини.
Куріння наражає на небезпеку багато життєво важливі органи. Курці ризикують отримати легеневі захворювання, а також піддаються підвищеної небезпеки ішемічної хвороби серця та інсульту. "Сигарети прискорюють звуження артерій, зменшують вміст кисню в крові на цілих 15%, а, отже, створюють перевантаження всієї серцево-судинної системи" [13] . Для бажаючих кинути палити
Не менш шкідливий для організму і алкоголь. У тих, хто зловживає їм, частіше зустрічається підвищений артеріальний тиск. Ну а те, що алкоголь руйнує печінку, відомо всім. Особливо скорботою той факт, що алкоголь і тютюн негативно впливають на вроджені характеристики дітей і можуть викликати серйозні відхилення у розвитку.
Для тих, хто хоче кинути пити і курити особливе значення має здоровий спосіб життя в цілому. Регулярні фізичні вправи, раціональне харчування у великій мірі сприяють подоланню шкідливих звичок.

Здоров'я - це правильне харчування!

Ні для кого не секрет, що наше здоров'я прямо залежить від нашого способу життя і від того, як ми харчуємося і що саме ми їмо. Здоровий спосіб життя має на увазі, в першу чергу, правильне і здорове харчування. Сьогодні вже не піддається сумніву той факт, що за допомогою харчування можна ефективно лікувати багато хвороб і навіть коректувати генетичну схильність до деяких захворювань.
Останнім часом все більше число людей замислюється про своє харчування. І це зрозуміло. Стрімке зростання числа тяжких хронічних захворювань, в останні десятиліття, пов'язаний саме з кардинальною зміною структури (складу) нашого харчування. Більшість проблем зі здоров'ям пов'язано з тим, що ми стали погано харчуватися, і мало рухатися.

Передбачаю здивування: як можна погано харчуватися, коли полиці супермаркетів буквально "ломляться" від великої кількості різноманітних продуктів. Але розмова йде не про кількість, а про якість того, що ми їмо. У нашому харчуванні стали переважати сурогати продуктів, а сам смак натуральних продуктів поступово став забуватися.
Здорове харчування
Яке харчування можна назвати здоровим? Зрозуміло, це харчування, яке дозволяє підтримувати хороший стан нашого здоров'я. Для цього необхідно щоб з їжею в організм надходили всі життєво необхідні елементи живлення: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, незамінні амінокислоти, необхідні організму мінеральні речовини та інші, біологічно важливі компоненти їжі.
Існує безліч теорій правильного та раціонального харчування. Частіше з'являються, напевно, тільки нові дієти для схуднення. На моє глибоке переконання, кожна людина повинна самостійно вибрати відповідну саме йому схему здорового харчування.
Яка з існуючих дієт і систем харчування підійде саме вам, залежить від індивідуальних особливостей вашого організму, віку, стану здоров'я, кулінарних традицій прийнятих у вашій місцевості і багато чого іншого. Краще за вас всіх цих нюансів не знає ніхто. Навчіться прислухатися до свого організму і він сам дасть вам знати, що для нього добре, а що погано.
Основною складовою деяких теорій здорового та раціонального харчування є дієти. З безлічі короткострокових "ефективних" дієт, серйозної уваги, на мій погляд, заслуговують лише лікувальні дієти. Але це окрема тема і, навіть окрема наука - дієтичне харчування. Вибираючи власну дієту, пам'ятайте, що найкраща дієта та, якою ви зможете дотримуватися все життя. В іншому випадку, крім стресу для організму і проблем зі здоров'ям короткострокові дієти вам нічого не принесуть!
Незважаючи на настільки індивідуальний підхід до здорового харчування кожної окремої людини, існує кілька принципів правильного харчування корисних всім без винятку. Назвемо їх заповідями здорового харчування.
Кілька заповідей здорового харчування
Перша заповідь здорового харчування - це помірність у їжі. Пам'ятайте, що недоесть завжди краще, ніж переїсти! Вставайте з-за столу з відчуттям легкого недоїдання. Парадокс полягає в тому, що в цьому випадку ваш організм засвоїть набагато більше корисних речовин, ніж, якщо ви наїдяться, що називається "від пуза". Робота травних органів буде чіткою і відлагодженою. Щоб зрозуміти, чому так відбувається, спробуйте уявити (не випробовуйте техніку, вона набагато слабкіше нас!) Що відбудеться, якщо ви в пральну машину, розраховану на 4 кг білизни, завантажте 10 кг. Якщо машина не зламається, то випере вона білизна точно дуже погано.
Друга заповідь здорового харчування - це натуральні продукти. Тільки натуральні продукти приносять користь здоров'ю й організму. Ніякі вітамінно-мінеральні комплекси і БАДи ніколи не зможуть компенсувати відсутність в їжі бобів, злаків, свіжих овочів, фруктів і ягід! З приводу вітамінів та БАДів, моя вам порада: відноситеся до них як до лікарських препаратів, тобто їх можна приймати тільки у разі крайньої необхідності (клінічних показаннях і призначення лікарем). В натуральних продуктах є абсолютно все необхідне для повноцінної життєдіяльності нашого організму.
Третя заповідь здорового харчування - їжа повинна бути різноманітною. Не можна харчуватися лише декількома продуктами, якими б корисними вони не були. У природі немає продукту, який би увібрав в себе все, навіть найважливіші, компоненти харчування!
Четверта заповідь здорового харчування - рафіновані продукти шкідливі. Очищаючи продукти від "баластних речовин", наша харчова промисловість видаляє з них всі біологічно цінні компоненти: вітаміни, мінерали, харчові волокна, незамінні амінокислоти і т.д. Очищена біле борошно вищих сортів, картопляний (та й будь-який інший) крохмаль, рафінована рослинна олія - це все "енергетичні пустушки". У рафінованих продуктах немає нічого життєво необхідного нашому організму! Це вуглеводи і жири в чистому вигляді. Всі клітини нашого організму постійно оновлюються, відмирають і видаляються одні, на їх місці створюються інші. Для забезпечення цих процесів потрібні не жири та вуглеводи, а ті самі "баластні речовини": амінокислоти, вітаміни, мінерали та ін
П'ята заповідь здорового харчування - вживайте в їжу тільки ті продукти, в корисності яких для вашого організму ви впевнені. Дійте за принципом: сім разів подумай - один раз з'їж! Якщо виникають сумніви в користі якогось продукту, не будете їсти його, не треба експериментувати з власним здоров'ям - воно у нас одне!
Ну і остання заповідь - харчуйтеся природно. У будь-якого народу, в кожній місцевості існують свої певні кулінарні традиції, набір основних продуктів харчування, до яких організм найбільш пристосований, до яких він адаптувався протягом багатьох століть (і навіть тисячоліть). Народ з приводу цієї заповіді вже висловився: "суші їжа не наша, наша - каша".
Піраміда здорового харчування Здорове харчування - запорука Здоров'я
Кожен з вас напевно чув про піраміду здорового харчування "побудованої" дієтологами. В основі цієї піраміди правильного та раціонального харчування знаходяться злаки та продукти зі злаків: хлібобулочні і макаронні вироби. Злаки повинні становити в нашому раціоні не менше 45-50% їжі, що вживається. Так ось саме з них найкраще і почати перехід до здорового і раціонального харчування.
Вживаючи в їжу цільнозернові (неочищені) продукти і хліб з цільнозернових (обойному) борошна грубого помелу ви надасте неоціненну послугу свого здоров'я та здоров'я близьких вам людей. Каша з цільнозернових крупи на сніданок - це заряд бадьорості на цілий день і "щеплення імунітету".
Зерновий (цільнозернових) хліб
Хліб з цельнозерновой муки по праву назван лечебным продуктом против ожирения, сахарного диабета, атеросклероза, пониженной моторики кишечника. Зерновой хлеб эффективно удаляет вредные вещества из организма - соли тяжелых металлов, радиоактивных вещества, ядовитые компоненты, остатки продуктов биологического происхождения, увеличивает продолжительность жизни.
 Здорове харчування - запорука Здоров'яЗерно спочатку розмелюють, а потім пропускається через сито (просівається). Чим дрібніше помел, тим більше "баластних речовин" можна відсіяти. Найбільш "чиста", в цьому сенсі, борошно - це борошно вищих сортів. Дрібний помел дозволяє відсіяти абсолютно все "домішки" (включаючи вітаміни, ненасичені жирні кислоти, мінерали, тощо), залишивши лише чистий крохмаль (чисті вуглеводи). Поживна цінність такої муки (кількість ккал) дійсно дуже висока. Але з точки зору біологічної цінності продукту - це вуглеводна "пустишка". У такій борошні не залишається нічого корисного і необхідного для організму, з усього розмаїття, закладеного в незбиране зерно природою.
Шпалерна борошно грубого помелу - це найбільший помел борошна. Відповідно, ціни, знизившись шпалерного борошна проводиться через велике сито. При шпалерному помелі в борошні залишаються абсолютно всі складові зерна. Це і квіткова оболонка зерна, і алейронового шар, і зерновий зародок. Соответстственно, у обойному борошні зберігається вся біологічна цінність цільного зерна, і всі його цілющі якості для організму людини.
Уже в наш час дієтологи встановили, що найкращим джерелом заліза, цинку і харчових волокон можуть служити вироби з борошна грубого помелу. Вони закликають, є хліб зі шпалерного (цільнозернових) борошна, що містить всю палітру мінеральних елементів, вітамінів групи В, вітамін Е, харчові волокна, ненасичені жирні кислоти. В якій вже раз старина мала рацію. Національні системи живлення складалися протягом багатьох століть шляхом жорсткого відбору продуктів харчування корисних для організму.
 

Здоров'я - це рух!



Відомо, що формування здорового способу життя дітей та підлітків тісно пов’язане з  їх фізичним вихованням.
У загальному комплексі факторів, які сприяють зміцненню здоров’я молодого (нового ?) покоління велике значення надається фізичному тренуванню. Проте постійне зростання складності шкільних навчальних програм вимагає від учнів все більшої кількості часу на приготування уроків, що  автоматично скоротило рухову активність та збільшило тим самим дефіцит м’язової діяльності школярів. А це дуже негативно позначилося на їхньому здоров’ї та фізичному розвиткові. Збільшилась частота випадків, коли через відхилення у стані здоров’я та слабкий фізичний розвиток дитина не може виконати навіть обов’язкову програму фізичного виховання, передбачену для основної групи учнів її віку.
У наш час ні в кого не викликає сумнівів, що фізична активність є необхідною умовою збереження здоров’я людини. Справа в тому, що організм людини запрограмований на певний об’єм м’язової активності, адже рух - це основний прояв життєдіяльності, на основі якого людина забезпечує реалізацію індивідуальних та соціальних програм свого функціонування.
З роботою опорно-рухового апарату функціонально тісно пов’язана діяльність регулюючих систем організму, тобто нервової та ендокринної, а також систем, що здійснюють пластичне та енергетичне забезпечення (серцево-судинна, дихальна, система травлення). Таким чином, достатня рухова активність є необхідною умовою збереження здорового стану внутрішніх органів і організму в цілому.
Тим часом об’єм м’язової активності людини протягом останніх десятиліть значно скоротився, а розширення застосування розумової праці за рахунок скорочення об’єму фізичної привело до появи цілої низки поширених неінфекційних захворювань, що мають характер епідемії (ІХС, гіпертонічна хвороба, атеросклероз, судинні захворювання мозку, цукровий діабет тощо). Причому під негативний вплив гіподинамії людина потрапляє зараз уже в молодому віці - відбувається “омолодження” цих хвороб.
Спеціальними дослідженнями встановлено, що рухова активність учнів 1-х та 2-х класів падає на 50% в порівнянні з дошкільним періодом життя, а старшокласники 75% всього часу неспання не рухаються. Особливо страждають від дефіциту рухової активності школярі 5-х та 6-х класів: навчальні навантаження в них дуже великі та потребують великого напруження сил, хоча саме в цей час відбуваються складні фізіологічні перебудови в організмі підлітків.  
Якщо в результаті гіподинамії ми втрачаємо здоров’я, тож нічого дивного, що воно повертається до нас, коли ми теж повертаємось до необхідного нам рівня фізичної активності. Значно доцільніше запобігти хворобам, дотримуючись режиму регулярних фізичних навантажень. А для цього потрібна свідома мотивація до фізичної активності. Встановлено, що найбільш корисними для зміцнення здоров’я є ті види фізичної активності, які сприяють розвитку витривалості. Для них характерні такі ознаки:

  •  участь у роботі великих м’язових груп;
  •  можливість довготривалого виконання вправ;
  •  ритмічний (циклічний) характер м’язової діяльності;
  •  енергозабезпечення роботи м’язів в основному за рахунок аеробних процесів,  що призводить до зростання рівня МСК (максимального споживання кисню)
Отже, найбільший профілактичний вплив мають вправи аеробного або, за даними деяких авторів, переважно аеробного спрямування, які тренують фізичну витривалість. Це стосується  оздоровчої ходи, ходи по сходах, бігу в середньому темпі (може бути і біг на місці), ритмічної гімнастики в аеробному режимі, їзди на велосипеді, ходьби на лижах, веслування, плавання, ковзанярства, стрибків із скакалкою, пішохідного туризму тощо.
Таким чином, навіть якщо з тих чи інших причин дитина не в змозі займатися спортом в спеціальних секціях або спортивних школах, є можливість використання ефективних оздоровчих засобів масової фізичної культури. Таким засобом, наприклад, є біг, що впевнено набуває останнім часом все більшої популярності.